sobota, 19 stycznia 2013

Karmienie piersią

karmienie piersią Na początku maleństwu całkowicie wystarcza mleko. Liczne badania potwierdzają, że lepiej karmić dziecko piersią,niż mlekiem modyfikowanym. Dopiero w miarę rozszerzania diety niemowlaka, które prowadzi w końcu do odstawienia go od piersi można wprowadzić mleko zastępcze.Natomiast są oczywiście sytuacje, kiedy kobieta nie może, albo nie chce podawać dziecku piersi. Wówczas niezbędne okażą się różne akcesoria do karmienia dziecka. Część z nich będzie też potrzebna matce karmiącej naturalnie. W sytuacji kiedy będzie zmuszona wyjechać, zachoruje lub wróci do pracy przyda się laktator, torebki do zamrażania pokarmu i butelki. Taki zestaw można też wykorzystywać, jeśli dziecko często domaga się jedzenia w nocy. Odciągnięty pokarm może podać wówczas dziecku tata. Laktator może też przynieść ulgę w przypadku nawału pokarmu, który zdarza się w kilka dni po porodzie, kiedy laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana. Trzeba wtedy szczególnie dbać o piersi Aby szybko i sprawnie pogodzić potrzeby dziecka związane z jedzeniem oraz komfort matki, warto wypracować wygodne pozycje do karmienia. Tym bardziej, że maleństwo powinno być karmione na żądanie, co na początku może oznaczać nawet co pół godziny. Z czasem przerwy między posiłkami stabilizują się i wynoszą około 2,5 – 3 godzin. Żeby dziecko otrzymywało podczas swoich posiłków wszystkie niezbędne składniki odżywcze, mama również powinna zadbać o swoją dietę. Posiłki kobiety karmiącej powinny być urozmaicone i lekkostrawne, najlepiej podzielone na 4 – 5 porcji. Pozycje „zakazane” to potrawy ostre i wzdymające, silne alergeny, mocna kawa i herbata, alkohol. Zaleca się picie dużych ilości wody niegazowanej. Jak długo trzeba przestrzegać tych zasad? Najlepiej przez cały okres karmienia piersią. Jak długo w takim razie karmić piersią? To sprawa indywidualna dla każdej matki i dziecka. Oboje powinni być na to gotowi. Kobieta emocjonalnie, a dziecko przede wszystkim powinno mieć opanowane jedzenie łyżeczką i picie z kubka. Często dla obojga jest to trudny moment. Bywa też tak, że przychodzi naturalnie i pożegnanie z karmieniem przebiega całkowicie bez problemów. Ale na pewno czas karmienia piersią to wyjątkowy okres, a maleństwo otrzymuje wtedy od matki wszystko co najlepsze – miłość, poczucie bezpieczeństwa i najlepszą ochronę!

  Pierś czy butelka...
Kobieta, która jest w ciąży musi podjąć wiele decyzji dotyczących jej samej i dziecka.
Jedną z kluczowych kwestii do przemyślenia jest sposób karmienia dziecka. Czy karmić je piersią czy od razu podać butelkę z mieszanką dla niemowląt? Obydwa sposoby mają swoje zalety i wady. Trzeba zdecydować co będzie najlepsze dla dziecka i matki.
Największą zaletą karmienia piersią jest naturalne wzmacnianie odporności niemowlaka. Skład mleka matki jest idealnie dopasowany do potrzeb dziecka. Do 6 miesiąca życia nie trzeba rozszerzać jego diety o inne pokarmy, a rodzice mogą mieć pewność, że otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jest dobrze chronione przed bakteriami, zarazkami i alergiami. Oczywiście pod warunkiem, że karmiąca mama odpowiednio dba o swoją dietę. Natomiast chociaż dostępnie obecnie mieszanki mleczne mają skład bardzo zbliżony do mleka matki, nie mogą zmieniać swoich proporcji w zależności od pory dnia i nocy oraz indywidualnych potrzeb danego dziecka.
Kolejnym argumentem za karmieniem piersią jest tworzenie wyjątkowego rodzaju bliskości między matką i dzieckiem. Natomiast z pewnością karmienie butelką również stwarza możliwość budowania więzi i to nie tylko między niemowlęciem a mamą, ale też pomiędzy dzieckiem i ojcem, który z powodzeniem może podać butelkę. W tym czasie świeżo upieczona mama może w końcu mieć chwilę dla siebie.
Karmienie naturalne pozwala szybciej wyrównać w organizmie równowagę po porodzie. Zapewnia też codzienne spalanie większej liczby kalorii, co wiąże się z możliwością zrzucenia zbędnych kilogramów. Jednak tak naprawdę jest to sprawa bardzo indywidualna i część kobiet chudnie dopiero kiedy przestanie karmić piersią.
Naturalne karmienie to spora oszczędność pieniędzy. Nie trzeba kupować mleka modyfikowanego, butelek, smoczków. Jednak może być też tak, że kobieta musi lub chce odciągać mleko laktatorem, żeby ktoś inny mógł je później podać dziecku.
Zdarza się oczywiście, że matki, które od początku chciały karmić dziecko piersią z różnych przyczyn niestety nie mogą. Bywa, że pokarmu jest zbyt mało. Czasami opanowanie odpowiedniej pozycji do karmienia okazuje się za trudne dla matki i noworodka. Zdarzają się też przypadki zachorowań, które uniemożliwiają kobiecie naturalne karmienie. Oczywiście matka może też po prostu zmienić zdanie, ale częściej zdarza się tak, że kobiety, które planowały karmienie z butelki decydują się jednak na pierś.
Jeśli z różnych powodów musisz wybrać butelkę ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego mleka dla dziecka.

1 komentarz: