Gdy trzeba sięgnąć po mleko zastępcze, w pierwszej chwili trudno zdecydować, które będzie najodpowiedniejsze.Mleko musi być dostosowane do wieku, zdrowia i skłonności malucha. Dlatego mieszanki mleczne przygotowuje się w różnych wariantach. Oto najważniejsze z nich.
Mleko modyfikowane - mleko dla zdrowych niemowląt i małych dzieci. Produkuje się je z mleka krowiego, które poddaje się modyfikacji, tak by jak najbardziej przypominało pokarm matki. Z mleka krowiego usuwa się nadmiar białka (zmienia się też proporcje między białkami serwatkowymi a kazeinowymi), składników mineralnych (sodu, fosforu, chloru, potasu) i tłuszczów nasyconych, które zastępuje się olejami roślinnymi. Dodaje się witaminy (A, E, C, K, D), pierwiastki śladowe (wapń, żelazo, cynk, mangan, selen, jod, miedź) i inne składniki, takie jak: l-karnityna, nukleotydy, kwasy tłuszczowe LCPUFA, prebiotyki, probiotyki.
Mieszanki typu HA - mleko modyfikowane hipoalergiczne. Podaje się je dzieciom, u których jest podwyższone ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego, bo w najbliższej rodzinie są osoby uczulone na jakikolwiek alergen, nie tylko pokarmowy. Takie mleko zawiera białka mleka krowiego o nieznacznym stopniu hydrolizy, a więc w postaci mniej uczulającej. Nie nadaje się ono dla dzieci, u których stwierdzono alergię na białko mleka krowiego.
Mleko AR - mieszanka dla dzieci z chorobą refluksową. Dodatek skrobi ryżowej, ziemniaczanej albo mączki chleba świętojańskiego sprawia, że jest ono bardziej gęste lub zagęszcza się w żołądku, co utrudnia cofanie się posiłku do przełyku.
Mleko R - mieszanka dla dzieci z dużym apetytem. Zawiera dodatek kleiku ryżowego, jest bardziej gęste i na dłużej daje uczucie sytości.
Mleko na noc - mieszanki zawierające dodatek sycących węglowodanów złożonych różnego pochodzenia, np. kleik kukurydziany lub ryżowy. Taki sam efekt uzyskamy, dodając do zwykłego mleka modyfikowanego nieco kleiku albo proponując starszemu niemowlęciu sycącą kaszkę na kolację.
Mleko smakowe - mieszanki o smaku waniliowym, miodowym, owocowym. Można je wypróbować, jeśli dziecko niechętnie pije zwykłe mleko modyfikowane.
Hydrolizaty - preparaty mlekozastępcze, w których białka serwatkowe lub kazeinowe zostały poddane hydrolizie w stopniu znacznym, czyli rozdrobnione na małe, nieuczulające cząstki. Zalecane są m.in. przy alergii na białko mleka krowiego. Przepisuje się je na receptę i dostosowuje do indywidualnego przypadku.
Mieszanki elementarne - preparaty mlekozastępcze, w których białka mleka krowiego zostały rozłożone na najmniejsze cząstki (aminokwasy). Zaleca się je dzieciom uczulonym na białko mleka krowiego, u których wprowadzenie do diety hydrolizatów nie przyniosło poprawy.
Preparaty niskolaktozowe lub bezlaktozowe - specjalistyczne, wydawane na receptę preparaty mlekozastępcze o obniżonej zawartości laktozy lub w ogóle jej niezawierające. Przeznaczone są dla dzieci z nietolerancją laktozy.
Mleko dla wcześniaków - specjalnie zbilansowane mleko modyfikowane przeznaczona dla dzieci, które urodziły się za wcześnie, z małą masą ciała. Stosuje się je, gdy karmienie odciągniętym pokarmem mamy jest niemożliwe. Jest dostępne na receptę.
Mleko sojowe - produkt roślinny, zawiera białko pozyskane z ziaren soi, tłuszcze roślinne
i inne składniki odżywcze. Stosuje się je m.in. w galaktozemii, przy wrodzonym niedoborze laktazy, w niektórych przypadkach przy alergii na białko mleka krowiego u dzieci powyżej 6. miesiąca życia, choć nie jako preparat pierwszego wyboru. U części dzieci uczulonych na białko mleka krowiego występuje bowiem alergia na soję. Jeżeli więc rozważa się podawanie małemu alergikowi preparatu sojowego, należy wcześniej upewnić się, czy dziecko toleruje soję, robiąc test prowokacji.
Dopasowane do wieku
Mleko każdego rodzaju można kupić w różnych wariantach wiekowych. Im wyższa cyfra,
którą oznaczono mieszankę, tym mniej zmodyfikowane zostało mleko.
1. - mleko początkowe, przeznaczone dla noworodków i niemowląt do końca 5. lub 6. miesiąca życia.
2. - mleko dla starszych niemowląt. Wprowadzamy je w 6. lub 7. miesiącu.
3. - mleko dla starszych niemowląt i małych dzieci. Niektórzy producenci polecają je dla dzieci od 9. miesiąca, inni od 10. miesiąca, a jeszcze inni od roku.
Junior - niektóre rodzaje mleka dla dzieci w wieku od roku do trzech lat są oznaczone tym terminem.
Zobacz też:Po narodzinach, Gry i zabawy, Dziecko rozwój, Jak nauczyć dziecko zaradności, Dlaczego dziecko nie mówi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz