poniedziałek, 21 stycznia 2013

Pierwsze 3 miesiące dziecka

pierwsze 3 miesiace dziecka
Małe dziecko rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Z dnia na dzień jest inne, więcej rozumie i nabywa zupełnie nowych dla niego umiejętności. Zauważymy to bardzo szybko... W ciągu pierwszych 3 miesięcy życia martwimy się, czy rozwija się prawidłowo,wiedz że każde dziecko rozwija się we własnym tempie,a podawane w przeróżnych poradnikach i książkach „milowe kroki rozwoju” niekoniecznie muszą znaleźć pokrycie w rzeczywistości. Jeśli nasze dziecko nie robi czegoś, co przeznaczone jest dla pierwszego, czy drugiego miesiąca życia, to jeszcze nie powód do niepokoju. Wszystko w swoim czasie.

Niemniej jednak, można zapoznać się z umiejętnościami psychoruchowymi, które dziecko nabywa w pierwszym, drugim i trzecim miesiącu życia.

Pierwszy miesiąc

Dziecko w pierwszych 4 tygodniach życia potrafi zwracać oczy i głowę w kierunku światła, choć widzi ono na odległość nie większą niż 20-30 cm. Udaje mu się czasami skupić wzrok na twarzy osoby badającej je lub mówiącej do niego. Na ogół ma zgięte rączki i nóżki, którymi wykonuje spontaniczne ruchy. Położone na brzuszku podnosi głowę, ale chwiejnie. Skręca głowę na boki. Reaguje na emocje napływające do niego z otoczenia. Uspokaja się w ramionach matki lub ojca, czy osoby przytulającej je. Może wydawać krótkie, gardłowe dźwięki i jednocześnie reagować na dźwięki z otoczenia.

Drugi miesiąc

Kolejny miesiąc życia dziecka to następne kroki w jego rozwoju. Potrafi już utrzymać głowę przy podciąganiu do pozycji siedzącej. Położone na brzuszku unosi głowę i utrzymuje ją w tej pozycji dłużej, niż w pierwszym miesiącu życia. Dziecko śledzi wzrokiem osoby poruszające się, wodzi gałkami ocznymi na boki i okrężnie. Umie już skupić wzrok na twarzach osób, które do niego mówią. Słucha muzyki, grzechotki i dzwonków. Świadomie się uśmiecha i reaguje mimiką na pielęgnację czy uśmiech mamy.

Trzeci miesiąc

W trzecim miesiącu życia dziecko pewnie unosi głowę, jeśli jest położone na brzuszku. Co więcej, w tej pozycji potrafi oprzeć się na rączkach. Jeśli ustawić je w pozycji siedzącej i pionowej, utrzyma głowę i będzie mocno kopało. Odpowiada śmiało uśmiechem na uśmiech, zaczyna bawić się rękami i poszukiwać wzrokiem źródła słyszanych dźwięków. Umie na dłużej skupić wzrok nie tylko na osobach, ale i zabawkach, szczególnie w jaskrawych kolorach.

306.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz