wtorek, 22 stycznia 2013

Pieluszki

pieluszki

Jednorazowe czy wielorazowe? Wybór pieluch przysparza problemów każdemu świeżo upieczonemu rodzicowi. Czy są bezpieczne dla dziecka? Ile kosztują? Są wygodne? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule. Czy wiesz, jak zaoszczędzić na pieluszkach?

Kiedy na rynku pojawiły się pieluchy jednorazowe, część rodziców odetchnęła z ulgą. Pranie, suszenie i prasowanie pieluszek tetrowych do dziś kojarzy się niektórym z drogą przez mękę. Są też inni, Ci żyjący trochę wolniej i bardziej „eko”. Jedyne, co ich męczy, to wysłuchiwanie o zaletach jednorazowych pieluch, które nie są przyjazne środowisku.

Jedno jest pewne – warto dowiedzieć się czegoś o każdym rodzaj pieluch, wsłuchać się w głosy zarówno ich zagorzałych przeciwników, jak i gorących zwolenników, a dopiero potem podjąć świadomą decyzję.

Pieluchy jednorazowe:

Sklepowe półki aż uginają się pod ich ciężarem. Od kiedy pojawiły się na rynku, wielu rodziców odetchnęło z ulgą i czym prędzej pozbyło się starych tetrowych i flanelowych pieluch. Nie da się ukryć – są wygodne – po zużyciu, wystarczy taką pieluszkę wyrzucić (dziennie zbiera się około 8 sztuk).

Tajemnicą efektywności pieluch jednorazowych jest chłonny wkład, który sprawia, że pupa dziecka nie ma kontaktu z wilgocią nawet wtedy, kiedy maluch siada czy biega. Producenci prześcigają się w tworzeniu pieluch coraz to bardziej dopasowanych do ciała i ruchów dziecka.Dla najruchliwszych maluszków wymyślono pieluchomajtki, które po prostu zakłada się na pupę dziecka (nie mają rzepów i wiązań, dzięki czemu masz pewność, że dziecko ich nie zgubi).
Wydawałoby się, że jednorazowe pieluchy mają same zalety. A jednak – eko-rodzice zwracają uwagę na to, że materiał z którego są wykonane, stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego i samych dzieci (powoduje alergie i inne powikłania zdrowotne). Oszczędni zwracają z kolei uwagę na wysokie koszty ich eksploatacji.

    Zalety:

 Są wygodne – zużytą pieluchę po prostu się wyrzuca.
Nie trzeba ich prać, suszyć i prasować.
Są chłonne – nie trzeba ich co chwila zmieniać.
Kontakt skóry dziecka z wilgocią jest zminimalizowany.

   Wady:

Są drogie w porównaniu z innymi, wielorazowymi pieluchami.
Szkodzą środowisku naturalnemu – ich rozkład zajmuje kilkaset lat, do ich produkcji zużywa się pokłady ropy naftowej.
Większość pieluch jednorazowych utrudnia utrudnia oddychanie skóry, co może prowadzić do odparzeń.
Sztuczne materiały używane do produkcji pieluch jednorazowych mogą powodować różnego rodzaju alergie skórne.
Są stosunkowo wąskie w kroku, u niektórych dzieci mogą powodować nieprawidłowy rozwój bioder (tak zwaną dysplazję).
  
Pieluchy jednorazowe nie mają w zasadzie większej konkurencji. Superchłonne żelowe wkładki cokolwiek by się o nich złego nie mówiło, zapewniają doskonałą absorpcję i sprawiają, że dziecko, nawet siadając na pieluszce, nie ma kontaktu z wilgocią. Lepsze pieluszki zapewniają poza tym odpowiednią dystrybucję cieczy i sprawiają, że jest rozprowadzana równomiernie na całej powierzchni pieluchy.




Pieluszki i akcesoria
 

Pieluchy wielorazowe
 Pieluchy wielorazowe to tak naprawdę starszy odpowiednik jednorazówek, który zamiast zniknąć z rynku, jest cały czas ulepszany. Wśród wielorazowych pieluszek można znaleźć zarówno te, które były używane od dawien dawna, czyli flanelowe, frotowe i tetrowe, jak i najnowsze eko-wynalazki – pieluszki kieszonkowe (z wyjmowanym wkładem) oraz takie, które są w całości przeznaczone do prania (all-in-one). Do bezdyskusyjnych zalet takich pieluch należy fakt, że są wykonane w części lub w całości z naturalnych, nie powodujących alergii materiałów. Do wad – konieczność prania i czasem – prasowania, czyli czasochłonność.
Wśród pieluch jednorazowych znajdziesz:
      Pieluchy składowe:
 Są to pieluchy, które trzeba w specjalny sposób wiązać na pupie niemowlaka. Zakłada się na nie specjalny otulacz, który chroni przed przedostaniem się wilgoci na zewnątrz. W tej grupie możesz znaleźć pieluchy tetrowe, flanelowe, frotowe. Są wykonane z bawełny, czasem też bambusa, a więc – z naturalnych tkanin. Nie podrażniają skóry dziecka i jeśli często się je zmienia – są bezpieczne (nie powodują alergii). Bardzo szybko schną.
      Pieluchy formowane:
 Są to pieluchy, które rosną wraz z dzieckiem. Posiadają różnego rodzaju zapięcia (najczęściej – rzepy), dzięki którym można je uformować, ułożyć na pupie niemowlaka. Najczęściej występują w jednym rozmiarze. Podobnie jak składane, wymagają użycia otulacza. Wykonuje się je z różnych naturalnych materiałów – z bambusa, bawełny, konopi. Są nieco droższe niż pieluchy składane. Uwaga! Większość pieluch formowanych jest za duża dla noworodków, które nie skończyły jeszcze miesiąca.
     Pieluchy z kieszonką:
Są to pieluchy, które łączą w sobie zalety pieluch formowanych i otulacza. Wymienia się tylko wkład, który umieszcza się w specjalnej kieszonce (stąd nazwa). Warstwa zewnętrzna jest wykonana ze sztucznego, ale oddychającego materiału poliestrowego (PUL). Warstwa wewnętrzna jest uszyta z mikrowłókien. Pomiędzy nimi znajduje się wymienna, chłonna wkładka (również wielorazowego użytku).
      Pieluchy All-in-one (AIN):
 To pieluchy typu „dwa w jednym”. Podobnie jak modele z kieszonką, składają się z warstwy zewnętrznej wykonanej z PUL i chłonnej wkładki ale w tym wypadku te elementy są połączone (pierze się je razem). Najbliżej im do pieluch jednorazowych. Różnią się tym, że są wykonane w większości z naturalnych materiałów (bambus,  organiczna bawełna). Uwaga – stosunkowo długo schną.

 Pieluchy wielorazowe nie zapewniają takiej absorpcji wilgoci jak jednorazowe. Najbardziej chłonne są bambus i mikrowłókno, z których wykonuje się wkładki do pieluch z kieszonką. Niestety – używanie pieluch wielorazowych, szczególnie tych tetrowych, flanelowych i frotowych, wiąże się z tym, że pupa dziecka jest narażona na kontakt z wilgocią. Niektórzy rodzice dopatrują się w tym niebezpieczeństwa i ryzyka zakażeń, inni twierdzą, że w ten sposób dziecko szybciej uczy się korzystać z toalety. Jedno jest pewne – używanie pieluch wielorazowych wiąże się z koniecznością częstego przewijania.

Zalety:
 Są wykonane w większości z naturalnych materiałów.
Nie powodują alergii, pozwalają skórze oddychać.
Chronią środowisko naturalne przed nawałnicą pieluchowych odpadów.
Sprawiają, że dziecko, czując w pieluszce wilgoć, szybciej uczy się korzystać z toalety.

Wady:
 Wymagają częstego (codziennego) prania.
Niektóre z nich (np. all-in-one) dość długo schną.
Narażają dziecko na kontakt z wilgocią, dlatego trzeba je bardzo często zmieniać (dotyczy to szczególnie pieluch tetrowych, flanelowych i frotowych).
Są niewygodne podczas podróży (brudną pieluchę jednorazową moża wyrzucić, z wielorazową jest trudniej)

Zobacz też: Dziecko, Mleko dla dziecka, Pierwsze 3 miesiące, Wiek a wychowanie dziecka, Pierwsze kroki, Gry i zabawy, Śmieszne dzieci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz